Hoci je to ľahké, pre mnohých z nás je náročné vybrať si správny vlasový olej. Ak chcete vhodnú starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy, prečítajte si tento text. Dozviete sa, čo je pórovitosť vlasov, ako ju určiť a ktoré oleje sú vhodné pre váš typ vlasov.

Každý typ vlasov má svoju pórovitosť. Tento termín definuje, ako veľmi sú nadvihnuté kutikuly pozdĺž vlasu. Existuje nízka, stredná/normálna a vysoká pórovitosť. Typy pórovitosti sa často „miešajú“. Napríklad, môžete mať korienky s nízkou pórovitosťou a zároveň končeky s vysokou pórovitosťou. Veľa vlasových maniakov si definuje svoje vlasy ako vlasy so strednou pórovitosťou – medzi nízkou a vysokou pórovitosťou.

VLASY S NÍZKOU PÓROVITOSŤOU

Sú hladké, rovné a lesklé, odolné voči farbám a stylingu, pomaly schnú. Odpudzujú vlhkosť. Vlasy s nízkou pórovitosťou sú náchylné voči poškodeniu, a preto je pre nich správna starostlivosť rozhodujúca. Bohužiaľ, neprináša vždy pozitívne výsledky. Prečo? Šupiny kutikúl sú pevne navzájom spojené; sú uzavreté a rovnomerne usporiadané. Kozmetické maslá a pevné oleje sú vynikajúce pre vlasy s nízkou pórovitosťou. Medzi ne patrí: kokosový, ľanový, slnečnicový, babassu olej, bambucké a mangové maslo.

VLASY SO STREDNOU/NORMÁLNOU PÓROVITOSŤOU

Jednoducho povedané, je to dva v jednom – vlasy s nízkou a vysokou pórovitosťou. Môžu byť rovné alebo kučeravé; ľahko sa upravujú a ovplyvňujú ich poveternostné podmienky – absorbuju hydratáciu a krepovatejú. Na rozdiel od iných typov vlasov, sú odolné voči rôznym poškodeniam. V starostlivosti o vlasy používajte mononenasýtené oleje. Vyskúšajte: argánový, slivkový, olivový, mandľový, olej z passionfruit a avokádový olej.

VLASY S VYSOKOU PÓROVITOSŤOU

Tento typ vlasov je poškodený, suchý a mdlý. Ak často podstupujú stylingové procedúry (farbenie, vyrovnávanie, trvalá), stávajú sa ešte slabšími. Vlnité a kučeravé, krepovatejúce a elektrizujúce vlasy sa zvyčajne nazývajú vlasy s vysokou pórovitosťou. Ich šupiny kutikúl sú vysoko nadvihnuté. V dôsledku toho do vnútra vlasu rýchlejšie prenikajú živiny, ale aj škodlivé látky. Ak máte tento typ vlasov, používajte polynenasýtené oleje: ľanový, púpalkový, bavlníkový, olej z divej ruže, hroznový a pšenicový.

MAJTE NA PAMÄTI: Neexistuje olej, ktorý by vám priniesol výsledky už po prvej aplikácii. Áno, vaše vlasy budú vyzerať lepšie, ale budete si musieť počkať na konečný výsledok. Buďte trpezlivé! Ak nevidíte po pár týždňoch kúry žiadne výsledky, zmeňte olej. Možno ste si vybrali nesprávny olej k pórovitosti vašich vlasov alebo ste si zle určili pórovitosť svojich vlasov. Našťastie, existujú jednoduché triky, ktoré vám pomôžu.

Ako určiť pórovitosť vlasov? Urobte si test

Testy sa stali trendovými medzi vlasovými maniakmi a dievčatami, ktoré sa túžia starať o svoj účes. Minikvizy vám pomôžu určiť typ pórovitosti vlasov. Vďaka tomu si budete môcť zvoliť vhodné produkty pre starostlivosť o vlasy. Spreje, masky a kondicionéry nie sú jediné produkty, ktoré môžete používať pri starostlivosti o vlasy. Nezabúdajte vyskúšať vlasové oleje. Možno sa ukážu byť oveľa efektívnejšími, než dobre známe šampóny a séra. Medzi testy, ktoré určia pórovitosť vlasov patrí: test s vodou, test dotykom, test pozorovaním, test s múkou, test s kokosovým olejom.

1. Test s vodou

Vložte pár prameňov vlasov do veľkej nádoby s vodou. Musia byť čisté a suché; nesmú ich pokrývať žiadne prípravky (silikóny, masky, kondicionéry). Pozorne sledujte čo sa s nimi stane. Klesli pramene na dno po 2-3 minútach? Znamená to, že majú vysokú pórovitosť. Rýchlo nasali vodu, ktorá ľahko prenikla cez otvorené kutikuly. Čo ak vaše vlasy stále plávajú na hladine? Pravdepodobne máte vlasy s nízkou pórovitosťou. Uzavreté kutikuly neprepustia vodu do vnútra prameňov.

2. Test dotykom

Vezmite prameň a dotknite sa ho. Je drsný a nerovnomerný? Vaše vlasy majú vysokú pórovitosť. Hladké, jemné a uhladné vlasy majú nízku pórovitosť. Bohužiaľ, táto metóda nie je spoľahlivá. Nebude nápomocná pre každého. Niektoré dievčatá majú dystrofické alebo dysplastické vlasy. Vzhľad a stav takýchto prameňov sa líši od normálnych zdravých vlasov. Sú oslabené a majú pokrútenú štruktúru.

3. Test pozorovaním

Je to asi najľahšia metóda. Jednoducho pozorujte svoje vlasy: ako vyzerajú po umytí, fénovaní, za daždivého dňa, počas horúceho leta a v podmienkach, kedy môžu byť vystavené poškodeniu. Ak pozorujete lesklé a hladké vlasy, potom majú nízku pórovitosť. Suché a mdlé vlasy majú vysokú pórovitosť.

4. Test s múkou

Nemusíte byť kuchár, aby ste mohli vykonať tento test. Rozprášte trochu múky na svoje vlasy, aby ste zistili ich pórovitosť. Ak sú pramene biele a pokryté múkou, určite máte vlasy s vysokou pórovitosťou. Naopak: vlasy s nízkou pórovitosťou nebudú pokryté múkou. Nezabudnite si pred testom dôkladne umyť vlasy a odstrániť akékoľvek prípravky a sébum.

5. Test s kokosovým olejom

Naneste kokosový olej na vlasy. Asi po hodine si umyte vlasy jemným šampónom. Nefénujte ich; nechajte ich voľne vyschnúť. Ak sú hladké a lesklé, majú nízku pórovitosť. Krepovatejúce vlasy bez lesku majú vysokú pórovitosť.

Niečo pre lenivcov. Navštívte trichológa

Ak nemáte chuť vyskúšať ani jeden z týchto testov, dohodnite si stretnutie s trichológom. Je to doktor, ktorý poskytuje profesionálnu analýzu a starostlivosť o vlasy. Trichológ si prezrie vaše vlasy pod mikroskopom, určí ich dĺžku, hustotu, kondíciu kutikúl a končekov. Ak doktor povie, že pokožka hlavy je v zlej kondícii, poproste nech vám predpíše vhodné preparáty a odporučí nejaké produkty na vlasy. Pozorovali ste niekedy svoj vlas pod mikroskopom? Ak nie, toto je skvelá príležitosť. Chopíte sa jej?